دریاچه های مرگبارتر از ده ها بمب اتمی در آفریقا!


فرارو- دریاچه کیوو کیوو این دریاچه که بین رواندا و جمهوری دموکراتیک کنگو در قاره آفریقا واقع شده است، دریاچه ای زیبا با پوشش گیاهی شگفت انگیز است که آن را به بهشت ​​توریستی تبدیل کرده است، اما این دریاچه عنوان عجیبی «قاتل» دارد و دلیل آن بسیار جالب است. در اعماق دریاچه منابع زیادی از گاز متان و دی اکسید کربن وجود دارد و در نزدیکی آن آتشفشان فعالی وجود دارد که هر لحظه می تواند باعث فوران این مخزن بزرگ شود. انفجار چنین مخزنی می تواند بیش از ده ها بمب اتمی را منفجر کند و جان میلیون ها نفر را به خطر بیندازد.

به گزارش فرارو، در ماه مه گذشته، آتشفشان فوران کرد نیراونگو در نزدیکی دریاچه، انفجار مهیبی رخ داد که مهندسان و کارکنان نیروگاه شناور دریاچه کیوو را به وحشت انداخت. اما این گدازه های آتشفشان نبود که آنها را به وحشت انداخت، بلکه غلظت بسیار زیاد گازهای در حال انفجار در دریاچه بود که آنها را نگران کرد. این افراد کارمندان شرکت هستند کیوووات گازها را از کف دریاچه برای تولید برق می کشد.

دریاچه های مرگبارتر از ده ها بمب اتمی در آفریقا!

فرانسوا دارچامبو، مدیر محیط زیست KivuWatt، گفت: هزاران سال فعالیت آتشفشانی باعث ذوب شدن متان و دی اکسید کربن در اعماق دریاچه کیوو شده است. این مقدار آنقدر زیاد است که اگر در یک اتفاق خارق العاده آزاد شود، نابودی آن غیرقابل تصور است. او اضافه کرد؛ اگر به اصطلاح فوران لیمینیک اتفاق بیفتد، باعث انفجار عظیم گاز از اعماق آب به سطح می شود که منجر به امواج بزرگ و ابرهای سمی گاز می شود که جان میلیون ها نفر را به خطر می اندازد. لیمونولوژیست یا کارشناس سیستم های آب شیرین به خبرگزاری فرانسه گفت: «این چیزی است که ما آن را قاتل دریاچه می نامیم.

به جز دریاچه های کیوو، نیوس و مونون در شمال غربی کامرون، تنها سه دریاچه از این دست در جهان وجود دارد. دو مورد آخر در دهه 1980 یک انفجار limnike را تجربه کردند، زمانی که یک فاجعه بزرگتر در Lake News بیش از 1700 نفر را به دلیل انتشار دی اکسید کربن سمی خفه کرد. اما این بلایا در یک منطقه روستایی رخ داد، در حالی که به گفته دارچمبو، حدود 2 میلیون نفر در معرض خطر فاجعه مشابه در دریاچه کیوو بودند. در رواندا و جمهوری دموکراتیک کنگو، بسیاری در ترس از پتانسیل مخرب دریاچه زندگی می‌کنند و داستان‌های زیادی از ناپدید شدن شناگران پس از خفگی یا غرق شدن وجود دارد.

دریاچه های مرگبارتر از ده ها بمب اتمی در آفریقا!

با این حال KivuWatt معتقد است که دریاچه علاوه بر این خطرات می تواند زندگی را نیز تامین کند. استخراج منابع گازی بزرگ از اعماق این دریاچه که البته اولین نمونه از این نوع است، می تواند منبع بزرگی از انرژی ارزان برای ساکنان این کشورها باشد. برای رسیدن به سکوی منحصربه‌فرد کیویوات، انبوهی از لوله‌ها و شناورهایی به ارتفاع یک ساختمان چند طبقه در بخش رواندای کیوات لنگر انداخته است. مرکز با صدایی کر کننده، آب اشباع شده با دی اکسید کربن و متان را از حدود 350 متر (1150 فوت) بالا می برد.

با افزایش گازها و تغییر فشار، آب و گاز از هم جدا می شوند. پریشام نوندا، مدیر KivuWatt، که این پروژه را چیزی بین نیروگاه حرارتی و انرژی تجدیدپذیر توصیف کرد، گفت: “این مانند باز کردن یک بطری نوشابه است.” متان استخراج شده برای تبدیل گاز به برق به تاسیسات دوم در سواحل رواندا فرستاده شد. دی اکسید کربن نیز در عمق مناسب به دریاچه پمپ می شود تا تعادل ظریف بین دو گاز به هم نخورد. این شرکت گفت امیدوار است متان را در طول زمان حذف کند تا فشار داخل دریاچه کاهش یابد و احتمالاً خطر انفجار لیمنیک کاهش یابد.

دریاچه های مرگبارتر از ده ها بمب اتمی در آفریقا!

با این حال، ترس از وقوع چنین فاجعه‌ای زمانی به وجود آمد که آتشفشان فعال در شمال کیوو در جمهوری دموکراتیک کنگو در اوایل سال 2021 زنده شد. جریان گدازه جان 32 نفر را گرفت و صدها خانه را ویران کرد، اما مشکل اصلی در پی آن بود. زمین لرزه ای که موج دوم گدازه را به عمق زمین در کف دریاچه فرستاد. با افزایش زمین لرزه ها، کارکنان KivuWatt احساس ترس کردند و هیچ کس واقعاً نمی دانست چه اتفاقی برای آنها می افتد.

یکی از گزینه ها تعطیلی موقت نیروگاه است، اما تعلیق فعالیت عواقب جدی برای رواندا خواهد داشت، زیرا این شرکت تقریباً 30 درصد برق مصرفی سالانه کشور را به شرق آفریقا تامین می کند. شرکت آمریکایی ContourGlobal که مالک KivuWatt است، سرمایه گذاری در استخراج گاز و تولید برق از دریاچه KivuWatt را آغاز کرده و قول داده است که ظرفیت تولید و تولید برق خود را به سرعت چهار برابر کند. مارتین اشمیت، محقق موسسه تحقیقات آب و محیط زیست سوئیس، می گوید: «زمان تخلیه این ذخایر بزرگ گاز به سرعت استخراج بستگی دارد. با این حال، حتی با وعده استخراج چهار برابر، قرن ها طول می کشد تا متان دریاچه به طور کامل تخلیه شود، بنابراین خطر بزرگ این دریاچه قاتل تا سال ها باقی خواهد ماند.

منبع: Sciencealert

ترجمه: مصطفی جرفی فرارو

Kendrick Patel

پیشگام مادام العمر الکل. پزشک بیکن. گورو معمولی تلویزیون نرد قهوه. عاشق توییتر. کاوشگر آماتور

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyبهترین ناخن کار تبریزPurchase guideبهترین مشاور کنکوراخبار جدیدBuyاجاره ماشین کیشdigital currency tutorialبهترین تالار عروسی اصفهانdigital currency channel