لمسه تایل & تجزیه و تحلیل عمیق در مورد اینکه چه کار می کند و چه چیزی نیست

نورپردازی نهتنها در جذاب شدن فضا تاثیر زیادی دارد، بلکه خودش هم جزوی از عناصر دکوراسیون محسوب میشود. رنگهای ملایم و عناصر طبیعی هم بیشترین کاربرد رو در این سبک دارن. دیوارهای آجری یا بتنی، تیرهای چوبی و لولههای فلزی، اتصالات و تاسیسات روکار یا رنگهای تیره نباید شما رو متعجب کنن، چون از اصول سبک صنعتی به شمار میان. پلانهای آزاد و فرمهای باز، رنگهای طبیعی، وسایل ساده و زیبا ویژگیهای بارز سبک معاصرن که شاید فکر کنید شباهت زیادی با سبک مدرن داره، اما نباید این دو سبک رو باهم اشتباه بگیرید، چطوری؟

مثلا قابهایی که قراره روی دیوار نصب بشن، نباید خیلی بالا یا خیلی پایین باشن، تراز درست، خط دید هر فرد هست که مثلا در فضای غذاخوری که اغلب افراد نشسته هستن، این خط دید پایینتر میاد یا انتخاب جای اصلی تلویزیون هم از همین قانون پیروی میکنه. به عنوان مثال عناصری چون دریچه هوای روی سقف، خشتهای شکسته و لولههای درمعرض دید از عناصر مقبول در سبک دکوراسیون کانتمپروری هستند. وسایل قدیمی، طراحیهای چند لایه، عناصر طبیعی، نقش و نگارهای مختلف و رنگهای زنده از ویژگیهای دیگه این سبک محسوب میشه.

5. نکته مهمی که اغلب در دکوراسیون نادیده گرفته میشه ارتفاع صحیح چینش اجزاست. سبک روستیک برگرفته از فرهنگ روستایی هست و وسایل و عناصر در اون اغلب در شکل طبیعی خودشون به کار میرن، به همین دلیل شاید کمی زبر و خشن به نظر برسه. عناصر طبیعی مثل چوب و سنگ در این سبک زیاد به کار میرن و معمولا رنگهای گرم و خنثی در کنار هم دیده میشن. پس به سراغ خرید مبلمان اصلی در رنگهای کلاسیک (سرمه ای، سبز ارتشی و خاکستری) بروید و آیتمهای دکوری کوچکتر را با قیمتهای ارزانتر خریداری کنید تا بتوانید هر چند وقت یکبار آنها را عوض کنید و تغییر دکوراسیون بدهید. تا ظروف مختلف. سلایق در این زمینه متفاوته اما فکر کنم اکثر افراد با نظم در آشپزخانه موافقت بیشتری داشته باشن و در دکوراسیونهای امروزی ترجیح بیشتر در این هست که هر وسیله جای مخصوص خودش رو داشته باشه، اغلب توکار استفاده میشن و در طرح اصلی آشپزخانه حل بشه تا اینکه وسایل هر کدوم تکه تکه در جایی قرار بگیرن.

یه ویژگی منحصربهفرد در فضاهایی که به سبک اواسط قرن بیستم دکور میشن، دیده میشه این هست که اغلب زمینه با رنگ خنثی تا تیره و وسایل با رنگهای شاد و جسورانه دکور میشن. نکته بعدی در زمینه جایگذاری در نظر گرفتن ارتفاع وسایل هست. بله درست خوانیدهاید. با توجه به دکوراسیون کنونی منزل، شما میتوانید با کمک گرفتن از پارچههای تزئینی درون خانه خود را تغییر دهید. توانایی کار با برنامه های کاربردی برای طراحی های دو بعدی و سه بعدی با کمک کامپیوتر را داشته باشد. البته میتوانید برای دکوراسیون مجدد از برنامههای سه بعدی ساز نیز کمک بگیرید. در مورد پذیرایی به دلیل اینکه معمولا به فضای بیشتری احتیاج داریم، هرچه به شکل مستطیل نزدیک باشه، البته مستطیل نزدیک به مربع و ترجیحا با تناسبات 2 به 3، کاربرد بیشتری داره . مساله دیگهای که در تناسبات دکوراسیون داخلی اهمیت داره، رعایت نسبت در چیدمان هست. حال میبایست طراحی چیدمان منزل را با توجه به آن انجام دهید.

در دکوراسیون داخلی منزل مدرن و فوق العاده از قفسه کاری توکار برای ایجاد نظم و حذف شلوغی استفاده می شود. کلی وسایل خرد و ریزی دارن که پشت هر کدوم داستانی نهفته است و احتمالا نظم و هماهنگی رو در جاهایی میبینن که بقیه شاید اون رو کمی هم آشفته بدونن. سبک یا مکتب ذن ریشه در فرهنگ ژاپنی داره و خب در آسیای شرقی بیشتر از هر جای دیگه طرفدار پیدا کرده. مینیمالیست سبکیست که از جنبش هنری دهههای ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ میلادی ، طراحی سنتی ژاپنی و فلسفه ذن الهام گرفته. تجمل و افراط هیچ جایی در سبک ذن آسیایی نداره و برای تک تک خطوط فکر میشه. نیست، میشه با کمی اختلاف ارتفاع، حتی نحوه چیدمان مبلها و استفاده از دو ست مجزا به این جداسازی رسید. در هر صورت حتی اگر قرار باشه نشیمن و پذیرایی رو به عنوان دو فضای مجزا تعریف کنیم، حتما نیاز به دیوار و … درحال حاضر یکی از مباحث بسیار مهم و کلیدی در معماری داخلی مسئله دکوراسیون داخلی است به نحوی که حتی در آپارتمانهای کوچک به این مقوله پرداخته میشود، به همین دلیل یادگیری اصول چیدمان دکوراسیون و طراحی بسیار حائز اهمیت است، از همین رو بر آن شدیم تا به طور مفصل در این خصوص بپردازیم.

نشیمن و پذیرایی در خانه تقریبا نقش ویترین رو به عهده دارن و غیر از این مساله، فضایی هستن که شما قراره در اون حس آرامش رو تجربه کنید و از بودن با اعضای خانواده و دوستانتون لذت ببرین، پس نکته حائز اهمیت طراحی درست فضا و استفاده از حداکثر پتانسیل اون هست. در وهله اول سعی کنید بافتهای مختلف رو در عین هماهنگی کنار هم به کار ببرین، مثلا مبلمان چوبی در کنار میزهای فلزی، فرشهای پشمی، لوسترهای کریستال و … 114 واحد دروس اختصاصی ،21 واحد دروس عمومی و 14 واحد اصلی به همراه پایان نامه را باید بگذرانید تا مدرک آکادمیک این رشته را دریافت کنید. درواقع، مبلمان ساده و راحتی که با فضای اتاق سازگار باشد و به طرح بصریِ آن بیاید، جذابتر از مبلهای بسیار بزرگ سلطنتی است. تمام انسان ها می خواهند در محلی زندگی کنند یا به کار بپردازند که احساس آرامش و راحتی داشته باشند. آرامش یک خانه به سبک مزرعهای رو به نظرم هیچ سبکی نمیتونه فراهم کنه.

باید بگوییم که اگر در تصویر زیر مشاهده کنید، میبینید که مبلمان با خط و خطوط مشخص در کنار بوفه قرار گرفته و بوفه در جایی واقع شده که فقط مثل این است که باید قرار میگرفته و هیچ کاربردی ندارد. در واقع مبل ال چند تکه بوده، که با توجه به سلیقه شما می تواند تغییر کند. بعضی از مدلهای آینه های تکه ای بدون قاب هستند و شما می توانید چند تکه از آنها را به یک کارگاه شیشه برای سفارش دهید و خودتان با چسب آکواریوم آنرا بچسبانید.

در بسیاری از موارد میتوانید از طراحان داخلی کمک بگیرید، ولی اگر میخواهید خودتان دست به کار شوید، نکات مهمی وجود دارد که در این مطلب به آنها پرداختیم. البته میتوان به موارد دیگری چون محل تلویزیون یا تختخواب در اتاق خواب هم بهعنوان نقطه کانونی یاد کرد. مثلا میز جلو مبلی دو سوم بزرگترین مبل باشه، مبل اصلی دو سوم قالیچه یا فرش رو در بر بگیره، مساحت فرشی که بین مبلها پهن میشه، دو سوم مساحت مجموع مبلمان باشه و به همین ترتیب در تابلوها و سایر موارد این نسبت رعایت بشه. چون قرار نیست همه مبلها به دیوار چسبیده باشن و حفرهای در بین اونها شکل بگیره، مسلما نمیخوایم در اون فضا فوتبال بازی کنیم، قراره از مهمان پذیرایی بشه.

اگر شما هم تسلط کافی به این حیطه دارین، مسلما میتونید هر فضایی رو دکور کنید اما همیشه مراجعه به متخصص، درحالی که خودتون هم آگاهی نسبی از موضوع داشته باشین، نتیجه بهتری دربر داره. یکی از اصول هر آشپزخانه استانداردی، اجرای مثلث کار آشپزخانه است. اجرای آینه کاری با طرح ها و اشکال متنوع و زیبا در رنگ های سفید، مسی، برنز، طلایی، دودی، رز گلد، آبی، سبز، شرابی و بنفش قابل اجراست. ترتیب مراحل اجرای دکوراسیون رو تا حد ممکن رعایت کنید. بنابراین هارمونی را با استفاده تکرار رنگ، شکل، جنس یا بافت مشابه در عناصری که از نظر ماهیتی با یکدیگر تفاوت دارند، ایجاد کنید تا یک فضای منسجم و متحد داشته باشید.

شاید آشپزخانه یکی از جاهایی باشه که سبک دکوراسیون داخلی در اون بیشترین نمود رو داره، چون در ظاهر فضا کاملا تفاوت ایجاد میکنه. حتماً پس از آشنایی با سبکهای طراحی داخلی انتقالی و مشاهدهی تصویر بالا این پرسش پیش میآید که تفاوت میان طراحی داخلی انتقالی و سنتی در چیست؟ یعنی شاید نرمی و لطافتی که در ظاهر سبکهای دیگه دیده میشه رو در فضاهایی که به سبک صنعتی دکور میشن نبینین. هم اضافه میشه. ابعاد تمامی اینها هم باتوجه به فضایی که در اختیار دارن باید انتخاب بشه؛ نه خیلی بزرگ و نه خیلی کوچک، کاملا متناسب لمسه تایل فضا. اینها نمونه کاملی از معماری گذشته ما هستن که به سبک ایرانی معروفه. همه اینها تداعیکننده سبک مدیترانهای هستن. مبلمان مخملی و عتیقهجات گرانبها و هر چیزی که درخشش کافی داشته باشه با رنگهای بنفش و قرمز و فیروزهای ترکیب موردپسندی برای سبک هالیوودی هستن.

Markus Saunders

درونگرا. نینجا دارای گواهی فرهنگ پاپ. نویسنده. مدافع غذا عاشق موسیقی پرشور.

تماس با ما